Soğuk Pres Yağ

Badem Yağı

Badem Yağının Faydaları

  • Vitamin, mineral ve yağ asitleri açısından çok zengindir. Bakır, demir, çinko, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, A, B, C, E Vitaminleri, Omega-3 ve Omega-9 yağ asitleri ihtiva eder.
  • Kalp ve damar dostudur, kan dolaşımını arttırır. Kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Badem yağı, yaşlanma etkilerine karşı koruyucudur. Cilde canlı ve genç bir görünüm kazandırır.
  • Hamilelik sonrası gibi aşırı kilo kayıplarının ardından cilt çatlaklarının giderilmesi için besleyici ve onarıcıdır.
  • Hem sinir hem de sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.
ONEVA badem yağı faydası

Badem ve Badem Yağının Karakteristik Özellikleri ve Tarihçesi

Badem, (Prunus amygdalus), botanik açıdan kiraz, erik ve şeftali ile aynı familyada yer alan, uzunluğu 4 – 9 metre arasında değişen, Ortadoğu ve Güneybatı Asya’ya özgü bir ağaç türüdür. Yabani formu başta Suriye, Lübnan, İsrail ve Ürdün olmak üzere Akdeniz bölgesinde yetişir. Kültüre alınmış formu ise İngiliz adalarına kadar kuzeyde yetiştirilebilir.

Tarihte bademin tarımsal olarak önce Ortadoğu bölgesinde yetiştirilmiş olduğu tahmin edilmektedir. M.Ö. 3000-2000 yılları arasında Erken Tunç Çağı döneminde kültürü alınmış bademler ortaya çıkmıştır. Yabani bademler yiyecek olarak toplanarak muhtemelen kavurma yöntemiyle toksinlerden arındırılmıştır. Badem, arkeolojik olarak incelendiğinde, Tutankhamon’un kabrinde (yaklaşık M.Ö 1325) bulunan meyvelerdendir.

Badem çekirdeklerinin ezilmesinden elde edilen bademyağının kullanımı da eski tarihlere dayanmaktadır. 980 -1037 yılları arasında yaşayan İbn-i Sina badem yağını yolculuklarda susuzluğu giderici olarak kullanırken, 16 ve 17. Yüzyıllarda Türk hekimleri badem yağını yüzdeki çilleri yok etmek, saçları gürleştirmek ve kulak ağrılarını gidermek gibi muhtelif rahatsızlıkların tedavisinde kullanmışlardır.

Soğuk Pres Badem Yağı

 

Badem Yağının Kullanım Alanları

  • KULLANIMI: Günlük olarak haricen alınabileceği gibi salatalara lezzet vermek için kullanılabilir. Burna 1-2 damla damlatılarak burun kuruluğu giderilebilir. Cilt ve saç bakımında kullanıldığında etkili sonuç verir. Makyaj temizleme, tırnak, el ve ayak bakımı için de kullanılabilir. Göz kapağı ve çevresine masaj yoluyla uygulanabilir.

 

  • UYARI: Kişiye bağlı alerjik bir reaksiyon görülmesi halinde kullanıma ara veriniz. Ürünün faydaları hakkında verilen bilgiler bilimsel araştırma bulgularına dayanır. Sadece destekleyici ve tavsiye niteliğindedir. Tedavi amaçlı ilaç yerine kullanmayınız.

 

 

Badem Yağının Faydaları Hakkında Bilimsel Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir