Soğuk Pres Yağ

Ceviz Yağı

Ceviz Yağının Faydaları

  • Ceviz yağı, Doymamış yağ asitleri (Omega-3, Omega-6, Omega-9) açısından zengindir. Bu nedenle damar iltihaplanması da dâhil olmak üzere iltihap tedavilerinde faydalıdır.
  • Güçlü bir antioksidan olarak hücre hasarına yol açan serbest radikalleri kontrol altında tutarak yaşlanma etkilerini geciktirir.
  • Zengin mineral içeri ile hormon seviyelerinin normal düzeylerde tutulmasında faydalıdır.
  • Yapısındaki Omega-3 kan damarlarını koruduğundan kalp hastalıklarına karşı etkilidir.
  • Hem doymamış yağ asitleri hem de vitamin yönünden zengin olduğu için cildi korur ve besler.
  • Ereksiyon sıkıntılarında tavsiye edilir, cinsel isteği ve aktiviteyi destekleyicidir.
  • Antioksidan, anti-kanser özellikleri olan ellagik asit içerir. Bu nedenle kanser türlerinin oluşumunu ve gelişimini engelleyici yararları bilinmektedir.
ONEVA ceviz yağı faydası
  • KULLANIMI: Günde 1-2 çorba kaşığı içilebilir. Salata soslarına lezzet katar. Kuru ciltlerin bakımı ve kırışık giderici olarak göz ve dudak çevresinde kullanılabilir. Cilt lekelerinin giderilmesi, saçları besleyip parlaklık vermesi için kullanılabilir. Nasırlı bölge üzerine kompres yapılabilir. Bronzlaşmayı kolaylaştırıcı bir vücut ve masaj yağıdır.

 

  • UYARI: Kişiye bağlı alerjik bir reaksiyon görülmesi halinde kullanıma ara veriniz. Ürünün faydaları hakkında verilen bilgiler bilimsel araştırma bulgularına dayanır. Sadece destekleyici ve tavsiye niteliğindedir. Tedavi amaçlı ilaç yerine kullanmayınız.

 

Ceviz ve Ceviz Yağının Karakteristik Özellikleri ve Tarihçesi

İnsan beynine şaşırtıcı şekilde benzeyen ve en az insanlık tarihi kadar eski bir meyve olan Ceviz (Juglans regia) yabani formları da olan, tropik bölgeler dışında dünyanın her yerinde yetiştirilen bir türdür. Cevizin anavatanı olarak İran’ın Ghilan Bölgesi ve Çin gösterilmekle birlikte aslında çok daha geniş bir bölgenin doğal bitkisidir.  Bununla birlikte ceviz denildiğinde ilk akla gelen, mevcut 18 türü içerisinde üstün meyve kalitesi ile Anadolu Cevizi, İran ya da İngiliz Cevizi olarak bilinen türüdür.

Meyve türlerinin en eskilerinden biri olarak Jeolojik devirlerde bugüne oranla daha geniş bir yer kapladığı bilinmektedir. Yapılan kazılarda buzulların altında ceviz yaprak ve meyveleri bulunmuştur. Cevizin kalın kabuğu, meyveyi nem ve diğer dış etkenlerden koruduğu için eski çağlarda seyyahların yanlarında taşıdığı bir besin maddesi olmasını sağlamıştır. Cevizin M.Ö. 750 -500 yılları arasında Romalılar tarafından Avrupa’ya getirdiği bilinmektedir. Romalılar, cevizi bir bolluk sembolü olarak gördüklerinden misafir hediyesi olarak kullanmış, sağlık ve bereket getirmesi için düğüne gelen konukların üzerine attıkları cevizi çeşitli özelliklerinden ötürü Jüpiter ya da Kral cevizi olarak adlandırmışlardır. M.Ö. 300’lü yıllarda ceviz yağı kullanıldığı bilinmektedir. Ceviz, eski medeniyetler tarafından yemek yapımının yanı sıra saç ve giysilerin boyanması amacıyla da kullanılmıştır. Orta Çağ’da ise Avrupalılar cevizin kötülüklere karşı koruyucu bir gücü olduğuna inanmıştır. Amerikan yerlileri de ceviz ağaçları çevresinde kamp kurarak bölgede yetişen Pekan cevizine dair inanışlar geliştirmiştir.

 

 

Ceviz Yağının Faydaları ile ilgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir