Soğuk Pres Yağ

Aspir Tohumu Yağı

Aspir Tohumu Yağının Faydaları

 • Metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca, içerdiği Konjuge Linoleik Asit yağ moleküllerini daha ufak moleküllere dönüştürdüğünden, vücutta biriken yağları eriterek kilo vermeye yardımcı olur.
 • Mideyi kuvvetlendirir, vücuttaki kas dokusunu korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bilinen antioksidan özellikleriyle kansere karşı koruyucudur.
 • Kolesterolü ve kan şekerini dengeler.
 • Adet kanamalarını kolaylaştırır.
 • Romatizma ağrılarına karşı etkilidir.
 • Cinsel isteği arttırır, vücuda dinçlik verir.
 • Hücre yenileyici özelliği vardır, cildi nemlendirir.
aspir tohumu yağı faydaları
Soğuk Pres Aspir Tohumu Yağı Faydaları

 

 • KULLANIMI: Kızartmalarda, yemeklerde ve salatalarda güvenle kullanılabilir. Aromaterapi ve masaj yağı olarak kullanıldığında bölgesel yağ eritme özelliği hissedilecektir. Saç bakımında günde 1-2 saatlik kürler halinde kullanılabilir.

 

 • UYARI: Ürünün faydaları hakkında verilen bilgiler bilimsel araştırma bulgularına dayanır. Sadece destekleyici ve tavsiye niteliğindedir. Tedavi amaçlı ilaç yerine kullanmayınız.

 

Aspir Tohumu ve Yağının Karakteristik Özellikleri ve Tarihçesi

Aspir bitkisinin, Güney Asya orijinli olup ilk olarak Asya kıtasının güneyinde, Ortadoğu bölgesinde ve Akdeniz ülkelerinde ekildiği ve tüm dünyaya buradan yayılmış olabileceği kabul edilmektedir. Hatta milattan önce de ekildiği bilinen ve yaklaşık 3500 yıl önce Mısır’da ekilmesi nedeniyle, bu bitkinin buradan yayıldığı da kabul edilmektedir. Neredeyse tarih öncesi zamanlardan beri, Çin, Japonya, Hindistan, Mısır ve İran’da tarımının yapıldığı bilinmektedir. Ortaçağ döneminde İtalya, Fransa ve İspanya’da tarımı yapılmış, Amerika kıtasının keşfinden hemen sonra da İspanyollar tarafından önce Meksika’ya, daha sonraları da Venezüella ve Kolombiya’ya götürülmüştür.

Çin’de Aspir bitkisi tıbbi olarak, kadınların regl dönemlerinde, kalp-damar rahatsızlıklarında ve travma sonucu oluşan şişliklerin ve ağrıların tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Klinik çalışmalarda, yüksek tansiyonu düşürdüğü, damarlardaki kan akışını arttırarak dokuların daha fazla oksijen almalarını sağladığı gözlenmiştir.

Hindistan ve Pakistan’da aspir bitkisinin hemen hemen bütün parçalarının aktarlarda satıldığı, buralarda pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı, ayrıca afrodizyak olarak da kullanıldığı bildirilmektedir. Ortadoğu ülkelerinde, Hindistan’da ve Afrika’da aspir bitkisi, ateş düşürücü olarak, kusmayı teşvik ettiği için zehirlenmelerde panzehir olarak ve kabızlığa karşı (ishal yapıcı) kullanılmıştır. Bangladeş’te, öğütülmüş aspir tohumları hardal yağı ile karıştırılarak romatizmaya karşı merhem olarak kullanılmıştır.

 

 

Alıntı Yapılan Bilimsel Kaynaklar

 1. SAFFLOWER Joseph Ronstadt Smith AOCS Press , 1996
  http://books.google.com.tr/books?id=G7c5xQwhtIAC&printsec=frontcover&source=gbs_atb&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir